Czy Niezarejestrowany Samochód Trzeba Ubezpieczyć?

Przepisy dotyczące konieczności wnoszenia opłat na obowiązkowe ubezpieczenie OC dokładnie regulują to, w jakich sytuacjach ubezpieczenia nie trzeba wykupić. W tym temacie nie może zatem panować tak zwana samowola i trzeba kierować się konkretnymi regulacjami prawnymi. Niestosowanie się do przepisów prawa może bowiem skutkować sporymi karami. Brak wykupionego ubezpieczenia OC na czas (czyli już w pierwszym dniu po zarejestrowaniu samochodu) lub też brak utrzymania ciągłości ubezpieczenia, mogą niestety wiązać się z wysoką karą finansową.

Samochody sprowadzane z zagranicy a ubezpieczenie OC

Każdego roku do Polski sprowadzanych jest nawet kilkaset tysięcy samochodów używanych z Niemiec czy Holandii. Tymi autami handluje się później na giełdzie, wprowadza się je do komisów, zwyczajnie na nich zarabia. Regulacje prawne dotyczące rejestrowania takich samochodów oraz opłaty za ubezpieczenie OC są wyraźne. Auto może poruszać się po polskich drogach na tak zwanych tymczasowych tablicach rejestracyjnych, jeżeli w innym kraju zostało dla niego wykupione ubezpieczenie OC. Zwolnienie z ubezpieczenia OC w Polsce może mieć miejsce tylko i wyłącznie wtedy, gdy auto zostało przywiezione tutaj na lawecie, a następnie postawione na terenie parkingu czy w garażu. W tym przypadku i tak trzeba podjąć szybką rejestrację samochodu. Przywożąc samochód z zagranicy trzeba zatem szybko postarać się przynajmniej o krótkoterminowe ubezpieczenie OC, które może być zawarte na co najmniej 30 dni. Po sprzedaniu samochodu, obowiązek zarejestrowania go oraz opłaty OC spoczną na nowym właścicielu.

Samochody nieużywane a ubezpieczenie OC

Właściciele nieużywanych pojazdów często zastanawiają się nad tym, czy w ich przypadku konieczne jest uiszczanie opłat za OC. Jeżeli gdzieś w garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym od lat stoi stare i już niesprawne auto, zwolnienie z opłat za OC może nastąpić tylko i wyłącznie po jego wyrejestrowaniu. Jednym słowem każdy zarejestrowany samochód musi mieć wykupione OC. Jeżeli jest rzadko używany lub niesprawny, mimo wszystko nie jest to podstawą do zwolnienia z opłat. W takim przypadku samochodów warto po prostu sprzedać lub zgłosić do kasacji. Wtedy auto będzie można wyrejestrować, co automatycznie przełoży się na możliwość zrezygnowania z obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Niezarejestrowany samochód a ubezpieczenie OC

Za pojazd niezarejestrowany w Polsce nie trzeba płacić ubezpieczenia OC. Warto pamiętać jednak o tym, że auto powinno być zarejestrowane w naszym kraju do 30 dni od sprowadzenia go spoza granicy. To dostatecznie dużo, aby udało się znaleźć nowego właściciela dla sprowadzonego auta, jednak czasami może być problem ze sprzedażą w tym terminie. Wtedy bardzo ważna jest rejestracja samochodu w tym okresie i wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia OC, o którym wspominano już powyżej. Ubezpieczenie OC chroni nawet te samochody, które stoją nieużywane gdzieś w garażu czy na parkingu. Teoretycznie wtedy auto również może doprowadzić do uszkodzenia innych aut, na przykład podczas otwierania jego drzwi lub w przypadku awarii hamulca ręcznego (auto może wtedy stoczyć się z góry i uderzyć w inny pojazd). To właśnie dlatego tak ważne jest ubezpieczenie OC każdego samochodu. Doprowadzenie do sytuacji, w której samochód został wyrejestrowany i skończyło mu się ubezpieczenie OC w innym kraju, a nie został zarejestrowany jeszcze w Polsce i nie ma tutaj ubezpieczenia OC, może niestety owocować w bardzo duże konsekwencje finansowe. Kto zatem chce legalnie handlować samochodami, musi się z tym liczyć i prowadzić to wszystko zgodnie z przepisami prawa.

Logo

Awaryjna sytuacja na drodze? Zadzwoń!

SKONTAKTUJ SIĘ

  • Ciągutek
  • Radzymińska 230
  • 03-674 Warszawa
  • 516 005 932
Call Now ButtonZadzwoń Teraz!