Jak Zabezpieczyć Auto Na Lawecie?
Transport auta z użyciem lawety wymaga odpowiedniego zamocowania i postępowania zgodnie z określonymi zasadami. Pozwolą one zachować bezpieczeństwo na każdym etapie przewozu. Jak prawidłowo zabezpieczyć auto na lawecie? O czym trzeba pamiętać? Jakie wytyczne musi zastosować kierowca podczas transportu auta na lawecie?
Pomoc drugiej osoby
Przystępując do mocowania auta na lawecie warto zadbać o to, aby ktoś nam pomógł. Samemu nie jesteśmy w stanie wykonać tego sprawnie i jak najlepiej. Podczas wjazdu autem na lawetę druga osoba może obserwować dokąd powinniśmy podjechać i dać znak, jeśli trzeba będzie się zatrzymać.
Wjazd na lawetę jest początkowym etapem i trzeba w tym przypadku pamiętać o tym, aby najechać tą osią, nad którą znajduje się silnik. W zależności od modelu auta wjechać należy przodem lub tyłem. Kolejnym aspektem jest to, aby nie zapomnieć o tym, że około 10 procent wagi lawety razem z pojazdem powinno spoczywać na haku. Sprawdzić to możemy specjalną wagą, którą znajdziemy w wypożyczalni lawet lub w sklepie z takimi akcesoriami.
Jak zabezpieczyć auto na lawecie?
Kolejnym krokiem jest zaznaczenie miejsc na lawecie, gdzie powinny znajdować się przednie i tylne koła. Największą stabilność zapewni nam założenie pasów mocujących na wszystkie koła. Klamry pasów muszą być zamknięte. To niezwykle ważne, jeśli nie chcemy dopuścić do poluzowania mocowania i negatywnego wpływu na kierowanie lawetą. Warto zatem zauważyć, że sposób mocowania auta na lawecie wpłynie na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pojazdu, kierowcy i wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Przepisy prawne
Szukając odpowiedzi na to, jak zabezpieczyć auto na lawecie, warto także poszukać informacji w przepisach prawnych. Ustawa wskazuje na to, że rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać masy ciągnącego pojazdu. Przed załadowaniem trzeba dokładnie sprawdzić działania hamulca najazdowego oraz poprawne oświetlenie. Pasy mocujące także są wymienione w ustawie – nie powinny być one zniszczone i muszą mieć głównie homologację. Przetarte pasy bowiem stanowią ogromne niebezpieczeństwo i ryzyko pęknięcia w czasie mocnego naprężania.
Wytyczne dla kierowcy
Przewóz auta na lawecie wymaga także stosowania się do ograniczeń prędkości. Laweta z pojazdem na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach nie może jechać szybciej niż 80 km/h. Jeśli chodzi o drogi jednojezdniowe – pojazd powinien poruszać się z prędkością maksymalnie 70 km/h.
Kierowca powinien zdawać sobie sprawę także z tego, że jeśli DMC nie przekracza 3,5 tony, wtedy transport na lawecie auta osobowego wymaga od kierowcy jedynie dysponowaniem prawem jazdy kategorii B. Jeśli mamy do czynienia z większą masą całkowitą niż 3,5 tony – kierowca powinien posiadać prawo jazdy kategorii B+E.
Zabezpieczenie auta na lawecie nie będzie stanowiło wielkiego problemu, jeśli skorzystamy z pomocy drugiej osoby lub zlecimy załadunek profesjonalnej firmie. To pozwoli zachować bezpieczeństwo i prawidłowo zastosować się do wszystkich przepisów prawnych. Pamiętajmy o tym, że pasy mocujące muszą być wytrzymałe i nie powinny mieć przetarć. Najlepiej zamocować pasy na wszystkich kołach, jednakże czasami mocowania dokonuje się także na 3 kołach. Kierowca powinien posiadać odpowiednie uprawnienia do jazdy na autolawecie oraz pamiętać o zachowaniu należytej prędkości. Prawidłowe zabezpieczenia auta osobowego na lawecie będzie nie tylko bezpieczne dla osoby przewożącej, ale także dla innych kierowców. Dołóżmy zatem staranności w działania zabezpieczające i dokładnie przeanalizujmy przepisy prawne.