Jakie światła powinien mieć holowany samochód?

Trudne i nieprzewidziane sytuacje na drodze mogą przytrafić się każdemu kierowcy. Nawet nowy lub jedynie kilkuletni samochód, może odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Po polskich drogach jeździ natomiast bardzo dużo samochodów starych, które miały wcześniej nawet kilku właścicieli. Może zatem pojawić się konieczność holowania samochodu lub skorzystania z holowania. Jeżeli samochód zepsuje się nagle, a zamówienie lawety nie wchodzi w grę ze względów finansowych, autoholowanie jest tańszą alternatywą, aby samochód odstawić do mechanika lub pod dom.

Jak powinno przebiegać holowanie

Bardzo często mówi się o tym, że holowanie samochodu to jedna z trudniejszych czynności, z jakimi może spotkać się kierowca. Holowanie jest trudne zarówno dla kierowcy samochodu holowanego, jak też dla holującego. Trzeba niezwykłej sprawności i umiejętności, aby podczas holowania nie doszło do zerwania linki czy tak zwanego kangura. Kierowca samochodu holowanego powinien mieć większe doświadczenie, gdyż wtedy łatwiej będzie mu przewidywać, co może wydarzyć się z holowanym samochodem podczas różnych manewrów. Kierowcy powinni też ze sobą współpracować i dawać sobie określone sygnały, na przykład wtedy, gdy istnieje konieczność zatrzymania samochodu holującego.

Jakie światła podczas holowania

Podczas holowania samochodu należy włączyć określone światła. Determinują to przepisy, zatem żaden kierowca nie może pozwolić sobie na samowolkę i musi się ich ściśle trzymać. Po pierwsze przepisy określają, które światła powinien mieć włączone pojazd holujący. Na dzień dzisiejszy są to światła mijania, a nie tradycyjnie światła do jazdy dziennej. Kolejne ważne regulacje dotyczą oznakowania samochodu holowanego. Kierowca powinien umieścić z tyłu auta odblaskowy trójkąt ostrzegawczy, odpowiednio lokując go po lewej stronie samochodu. Samochód holowany nie musi mieć włączonych świateł mijania, Natomiast jeżeli warunki na drodze są trudne ze względu na ograniczoną widoczność, w samochodzie holowanym trzeba włączyć światła pozycyjne. Nie należy włączać świateł awaryjnych. Auto holowane może dodatkowo zwiększyć swoją widoczność poprzez umieszczenie na dachu tak zwanego koguta emitującego żółte światło. W ten sposób można oznakować auto na przykład w nocy, w przypadku bardzo dużego zamglenia lub silnego deszczu, który mocno ogranicza widoczność. Warto pamiętać o innych uczestników ruchu drogowego i ich bezpieczeństwie.

Przepisy dotyczące holowania samochodów

Jedna z najlepszych podpowiedzi dla każdego kierowcy, który będzie holował inny samochód, lub też będzie holowany, to ta dotycząca sprawdzenia tuż przed wyruszeniem na drogę aktualnych przepisów prawa. Dzisiaj praktycznie każdy ma dostęp do internetu z poziomu telefonu komórkowego. To bardzo ułatwia życie i pozwala rozstrzygnąć wiele różnych dylematów, w tym również tych dotyczących holowania samochodu. Zanim ruszy się na drogę z liną spinającą dwa auta, warto sprawdzić, czy przepisy dotyczące holowania nie zostały zaktualizowane. Na dzień dzisiejszy rozwiązania dotyczące świateł wyglądają bowiem tak jak opisano powyżej, ale wszystko może się przecież zmienić. Aby działać zgodnie z prawem i bezpiecznie holować samochód, warto raz jeszcze przed wyruszeniem na drogę upewnić się. Bardzo ważną kwestią związaną z bezpieczeństwem jest zachowanie odpowiedniej prędkości podczas holowania. Na drogach ekspresowych holować można z prędkością 60 km na godzinę, zaś w terenie zabudowanym może to być 40 km.

Logo

Awaryjna sytuacja na drodze? Zadzwoń!

SKONTAKTUJ SIĘ

  • Ciągutek
  • Radzymińska 230
  • 03-674 Warszawa
  • 516 005 932
Call Now ButtonZadzwoń Teraz!